Národní přírodní rezervace Soos – Františkovy Lázně
Dnešní výlet nás zavede do Národní přírodní rezervace Soos, která se nachází severně od Františkových Lázní. Jedná se o unikátní přírodní rezervaci a jednu z našich nejvýznamnějších přírodních rezervací, která návštěvníkům ukazuje rozsáhlé rašeliniště a minerální slatiniště.
Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!
Rezervace Soos byla vyhlášena v roce 1964, nachází se v Chebské pánvi a rozkládá se na ploše 221 ha. Celým areálem vede naučná stezka, která je dlouhá 1,2 km a návštěvníci zde procházejí po dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera. Ze schránek jezerních řas rozsivek zde vznikla evropská rarita, kterou je tzv. křemelinový štít. Františkovy Lázně tak mají v relativně nedalekém dosahu velmi zajímavou rezervaci, která určitě stojí za návštěvu.
Jezero je nyní spíše rozlehlé rašeliniště a minerální slatiniště s vyvěrajícími minerálními prameny a čistým oxidem uhličitým vyvěrajícím v tzv. mofetách, které bývají nesprávně nazývány bahenními sopkami. Ony mofety jsou vlastně dozvuky vulkanické činnosti. Mimo oxidu uhličitého zde vyvěrají i minerální prameny, z nichž nejznámější je Císařský pramen.
Císařský pramen je studená, středně mineralizovaná železitá sodná kyselka, která má zvýšený obsah berylia a arsenu. Teplota pramene je cca 14 – 18 °C, což je způsobeno tím, že se jedná o termální vodu z hlubokého podloží, vystupuje podél zlomu a cestou se mísí se studenými kyselkami. Je to nejteplejší přírodně vyvěrající pramen v Chebské pánvi.
Krajina v této rezervaci je někdy nazývána i „měsíční krajinou“, protože připomíná krajinu z jiného světa. Díky tomu všemu nemá Soos ve střední Evropě odboby. Národní přírodní rezervace je hojně navštěvována turisty, kteří si ji velmi dobře pamatují především díky dřevěným chodníkům a malým „sopkám“.
Soos nabízí i další zajímavostí, jako je například Geopark, muzeum s expozicí Příroda Chebska a Příroda Soosu. Ve vstupním pavilonu se nachází i expozice Dějiny Země, včetně paleontologie, modelů prehistorických ještěrů v životní velikosti i velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana. V areálu najdete i stanici pro záchranu živočichů, kde máte možnost si prohlédnout různé dravce a jiné živočichy.
Otevírací doba: 15. 3. – 15. 11. denně, březen a listopad 10 – 16 hod., duben a říjen 10 – 17 hod., květen, červen, září 9 – 18 hod., červenec a srpen 8 – 19 hod.
Přístup: Soos se nachází mezi obcemi Vonšov, Nový Drahov a Děvín, asi 5 km severovýchodně Františkových Lázní, asi 3,5 km jihovýchodně Skalné.
Zdroj fotografií: Helena Pospíšilová
GPS souřadnice
50.1525413, 12.4089718 (latitude/šířka, longitude/délka)
N 50° 9' 9.14851'', E 12° 24' 32.29843''
Výlet - mapa okolí
Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?
Tento článek je zařazen v kategorii: Naučné stezky, Přírodní zajímavosti
Napište nám komentář k tomuto článku