mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionů



Relikviář svatého Maura – Bečov nad Teplou

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Korunovační klenoty zná každý. Avšak víte, která je druhá nejcennější česká památka? Je jím právě relikviář svatého Maura, který se nachází v Karlovarském kraji na zámku v Bečově nad Teplou.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Relikviář svatého Maura pochází z první třetiny 13. století a jedná se o významnou románskou památku. Dokonce to je nejvýznamnější románská památka uložená na našem území. Po korunovačních klenotech je považován za druhou nejcennější památku v České republice, avšak mnozí o tomto klenotu nemají ani potuchy.

Byl vytvořen speciálně na zakázku člena zámožného rodu Rumigny – biskupa Gérarda de Rumigny – zakladatele benediktinského kláštera v belgickém městě Florennes, který získal nejen relikvie svatého Jana Křtitele, ale později i svatého Maura z katedrály v Remeši. A právě pro uložení jeho ostatků byl tento relikviář zhotoven. Později byly do relikviáře uloženy i ostatky sv. Timoteje a sv. Apolináre. Po zrušení kláštera se relikviář dostal do rukou Alfreda de Beauforta, který jej roku 1838 zakoupil a nechal zrekonstruovat, protože byl poškozen. Poté byl relikviář vystaven například v Bruselu a roku 1889 byl přemístěn na zámek v Bečově nad Teplou, který vlastnil. Za druhé světové války však rod Beaufortů kolaboroval s nacisty a po skončení války členové rodu uprchli pouze s pár nejnutnějšími předměty. Relikviář však před svým odchodem ukryli do zásypu podlahy hradní kaple. Po válce byl zámek znárodněn. Ale to nebyl konec.

Další část historie relikviáře se začala psát roku 1984, kdy československé úřady kontaktoval Američan Danny Douglas.  Ve Vídni na českém zastupitelství začal vyjednávat s naším státem o nákupu blíže nespecifikované historické památky, za kterou nabízel 250 tisíc dolarů. To nebyla zrovna malá částka a tak naše úřady začaly přemýšlet, o co by se mohlo jednat. Z vyprávění tohoto Američana postupně vyšlo najevo, že se jedná o dutý kovový předmět, který je velký asi jako konferenční stolek a má vysokou historickou a uměleckou hodnotu. Leží zakopaný asi 100 km od Norimberku.

Čeští kriminalisté začali vyjednávání maximálně protahovat a snažili se získat co nejvíce informací. Pátrali i v českých archivech, kde nalezli určité informace, které vedly k tomu, že by se mohlo jednat právě o relikviář, který dle fotografie z roku 1932 byl uložen na bečovském zámku. 4. listopadu 1985 začali prohledávat bečovský zámek a následujícího dne pomocí detektorů objevili onen relikviář. Smlouva s oním Američanem naštěstí nebyla podepsána a tak relikviář zůstal v majetku našeho státu.

Relikviář byl vyzvednut a za pomoci expertizy byl ohodnocen jako památka nevyčíslitelné hodnoty. Díky uložení ve vlhké zemi byla tato schránka však svým způsobem zakonzervována, ale poté byla převezena do suchého trezoru, kde začala rychle chátrat. Restaurování začalo až roku 1991 po vyjasnění majetkových a vlastnických vztahů. Roku 1995 byl relikviář zařazen na seznam národních kulturních památek České republiky. Restaurování bylo velmi náročné a pomáhali i restaurátoři z německých Cách. Byl celkově rozebrán, stovky dílů byly opraveny nebo nahrazeny a poté byly vzácné díly osazovány na nové ořechové jádro, kterým bylo nahrazeno původní rozpadlé dubové.

Nejprve byl veřejnosti ukázán na Pražském hradě v roce 2000, Avšak kompletně zrekonstruovaný se objevil až roku 2002 na místě svého objevení na zámku v Bečově nad Teplou. Nyní je součástí expozice a má svůj návštěvnický okruh. Bude-li Bačov nad Teplou na Vaší trase (leží nedaleko Mariánských Lázní), tak rozhodně nezapomeňte navštívit tento unikát. Opravdu to stojí za to!

Zdroj fotografií: Wikipedie


GPS souřadnice

50.0855372, 12.839874 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 5' 7.93375'', E 12° 50' 23.5465''



Výlet - mapa okolí



Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?



Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku




Tipy na výlety v regionu