Rozhledna Pípalka na Křemešníku u Pelhřimova
Rozhledna byla pojmenována na počest tehdejšího předsedy KČT Pavla Pípala Pípalka. On byl po revoluci hnací silou, která pomohla k postavení nové rozhledny. Jedná se o multifunkční věž, která slouží nejen jako rozhledna, ale i pro potřeba armády a telekomunikací. Podobná se nachází i na Kozákově u Semil.
Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!
Na vrchu Křemešníku (765 m) se nejedná o první rozhlednu. Původně zde stála 25 m vysoká zeměměřičská věž, která však díky nepřízni zdejšího počasí byla po několika letech stržena. V 60. letech zde byly určité snahy o vztyčení nové rozhledny, avšak sídlilo zde vojsko a tak tento projekt neprošel. Až po revoluci po roce 1989 nastal zvrat a byly provedeny kroky k postavení nové rozhledny. Původně sem měla být přenesena armádní kovová věž z Šumavy, avšak toto řešení se ukázalo jako příliš finančně náročné.
Na místě dosluhujícího 30 m vysokého vojenského stožáru se tedy začala stavět nová vyhlídková věž, která měla šestiboký půdorys. Stavba byla zahájena v listopadu 1992 a finančně se na výstavbě podílel i zdejší KČT. Nová rozhledna byla zprovozněna až na podzim roku 1993, ale turisté na ni mohli poprvé vystoupat již 3. června 1993 při příležitosti křemešnické pouti.
Rozhledna je 52 m vysoká a vyhlídková plošina se nachází ve 40 m. Vede na ni 205 schodů. Přístupná je o víkendech, v jiné dny pouze po emailové dohodě ( jan.hana@atlas.cz ). Nabízí výhledy na značnou část Českomoravské vrchoviny, Jihlavské vrchy včetně nejvyššího zdejšího vrcholu Javořice, dále na Českou Kanadu, Táborsko, Mladovožicko, Posázaví, přehradní nádrž Želivku, hrad Lipnice a zříceninu hradu Orlík. Dále Havličkobrodsko a Žďárské vrchy.
Foto: Martin Čada. Děkujeme.
GPS souřadnice
49.404196, 15.3244669 (latitude/šířka, longitude/délka)
N 49° 24' 15.1056'', E 15° 19' 28.08084''
Výlet - mapa okolí
Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?
Tento článek je zařazen v kategorii: Rozhledny, vyhlídky
Napište nám komentář k tomuto článku