Dělostřelecká tvrz Bouda – Těchonín
Vojenské objekty jsou pro mnoho z nás fascinujícím dílem šikovných českých rukou a při jejich návštěvě se tají dech nejen z jejich důmyslnosti, ale zejméne i z pohledu historického dění a rozsáhlosti těchto objektů. Jedním z mnoha objektů československého opevnění je i dělostřelecká tvrz Bouda.
Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!
Pevnost Bouda – součást opevnění – byla vybudována ve třicátých letech minulého století jako součást velmi rozsáhlého systému opevnění určeného na obranu republiky. Hlavním záměrem bylo zvýšit šance naší země při napadení převahou nepřátel – ať již materiální či početní. Opevnění měly zajistit obranné manévry při prvotním útoku a zvýšení šancí na odražení případného útoku.
Tehdejší plány velení armády zohleďnovaly relativně malé materiální a lidské možnosti našeho státu a zároveň i jeho geografickou polohu – například velmi velkou délku hranic s potenciálními agresory.
Stálé (tzv. těžké) opevnění se skládalo z pěchotních srubů, jejichž linii doplňovaly dělostřelecké tvrze. Lehké opevnění pak doplňovalo důmyslně rozmístěné těžké opevnění o malé pevnůstky (vzor 36) a dokonalejší objekty vzoru 37. Celý promyšlený komplex pak uzavírá velká řada protitankových a protipěchotních překážek, síť důmyslně navržených vojenských cest a silnic a řešení telefonní kabelové sítě pro zajištění komunikace. Těžké opevnění bylo budováno pouze na strategicky důležitých stranách země, lehké opevnění pak bylo rozmístěno podél celých hranic naší země. Obranný systém byl víceúrovňový – lehké objekty tvořily i záchytné linie ve vnitrození.
Vybudování celku by předpokládalo 16 tisíc lehkých objektů, 1300 těžkých opevněn a mělo být dokončeno v roce 1951. Práce přerušil rok 1938, konkrétně přijetí mnichovského diktátu. V tu dobu byla vybudována asi čtvrtina objektů – přes 10 tisíc lehkých a 263 těžkých objektů. Většina prací přitom probíhala ve vysoké kvalitě a utajení.
Dělostřelecká tvrz Bouda v Těchoníně patří mezi jednu z pěti kompletně dokončených československých tvrzí a je jedinou, která v současné době slouží i návštěvníkům. Tvrz Bouda tvoří celkem pět objektů (nazývaných sruby) s nejvyšším stupněm odolnosti. Jinými slovy, stěny a stropy pevnosti směrem k nepřátelské hranici byly vybudované ze železobetonu a síle stěny 3,5 metru, což naprosto dostačilo k odolání útoku tehdy známými zbraněmi.
Sruby jsou v hlubokém podzem propojeny složitým systémem chodem a sálů a celé podzemí je kompletně vybavené pro přežití posádky v obklíčení po dobu dlouhých týdnů. Osádku celé tvrze mělo činit 316 mužů, ve finále mělo danou lokalitu bránit zhruba 400 mužů.
Výstavba tvrze Bouda byla zahájena 1. října roku 1936 a byla dokončena za necelé 2 roky. V září 1938 neměla tvrz ještě zcela dokončenou vnitřní výbavu a některé instalace a chyběla ji důležitá součást obrany – otočná a výsuvná dělostřelecká věž s dvojčetem 10 cm houfnic.
Kde tvrz Bouda naleznete?
Nejkratší přístupová cesta na tvrz Bouda vede od parkoviště u chaty s rozhlednou na Suchém vrchu (po červené turistické značce zhruba 45 minut). Alternativou je cesta z Těchonína-železniční zastávky po zelené značce bývalou vojenskou silnicí (mírné stoupání, příjemná cesta, zhruba 70 minut).
Kdy je tvrz otevřena?
Prohlídky v sezóně (1. květen – 30. září) začínají v každou celou hodinu, a to od 11 do 17 hodin. V říjnu můžete tvrz navštívit o víkendech. Vybrat si můžete z několika druhů prohlídek, jejichž rozdíl je v délce a časové náročnosti.
Web: www.boudamuseum.com
Zdroj fotek: boudamuseum.com
GPS souřadnice
50.069167, 16.676667 (latitude/šířka, longitude/délka)
N 50° 4' 9.0012'', E 16° 40' 36.0012''
Výlet - mapa okolí
Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?
Tento článek je zařazen v kategorii: Technické památky, Zajímavosti
04.08.2011 v 22.26
byl jsem tam vloni v létě a při hodinové prohlídce jsem pěkně vymrznul, takže dobře se obléct :-)