Větrný mlýn – Kuželov
Na hřebenu Bílých Karpat již zdálky spatříte krásnou stavbu, s níž se v České republice rozhodně nesetkáte každý den. Jeden z mála zachovalých větrných mlýnů, který byl postaven v roce 1842 sloužil více než 100 let zemědělcům z Kuželova k mletí obilí.
Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!
Provoz mlýna byl ukončen v roce 1946 a dnes jej spravuje Technické muzeum v Brně. Mlýn byl znovu uveden do provozu, ovšem pouze jako muzejní exponát, dokumentující epochu větrného mlynářství.
Přístupné jsou také interiéry, ilustrující život našich předků na Horňácku. Do přízemí mlýna vedou dvoje dveře a víte proč? Kolo větrného mlýna se totiž spolu se střechou natáčí kolem svislé osy tak, aby bylo vždy nastaveno proti větru. Dvoje dveře jsou tu pro případ, že by se před některými z nich právě otáčelo větrné kolo.
Vedle mlýna v obci Kuželov stojí přízemní budovy hospodářských stavení, kde si můžete prohlédnout expozice horňáckého bydlení a způsob malovýrobního hospodaření z přelomu 19. a 20. století. Každoročně v měsíci červenci můžete zhlédnout v prostorách této památky tradiční „Horňácké slavnosti“.
Pokud se tedy vypravíte do Kuželova, pak můžeme navštívit i další větrné mlýny. Většina těchto krásných staveb se totiž dochovala na jižní Moravě. Krásný větrný mlýn včetně zrekonstruované Halladayovy turbíny, najdete v Ruprechtově na Vyškovsku. Tato turbína je jediná ve střední Evropě, jistě stojí za zhlédnutí.
Další větrný mlýn stojí v Rudnici, v jeho interiérech je umístěna expozice speleologie, mineralogie, hornictví a hutnictví.
Poslední tedy třetí mlýn se nachází v Kloboukách u Brna. V 19. století patřilo k místům s největší koncentrací větrných mlýnů na Moravě. V dobách největšího rozmachu jich nad městečkem stávalo celkem šest.
Větrný mlýn – Kuželov
Kuželov 109
696 73 Hrubá Vrbka
Tel.: 518 329 795
web: www.technicalmuseum.cz
Otevírací doba:
duben, květen, říjen: soboty a neděle, svátky 9–17 hodin
červen–září: úterý–neděle, svátky 9–17 hodin
poslední vstup do objektu v 16.00 hod.
Zdroj fotek: http://www.kuzelov.com
GPS souřadnice
48.8616446, 17.4846905 (latitude/šířka, longitude/délka)
N 48° 51' 41.92056'', E 17° 29' 4.8858''
Výlet - mapa okolí
Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?
Tento článek je zařazen v kategorii: Architektura, Technické památky
Napište nám komentář k tomuto článku